Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Strona Stowarzyszenia Sądecki Elektryk. Zapraszamy przyjaciół oraz absolwentów Elektryka.

Get Adobe Flash player

VII Memoriał Jana Borka

W dniu 15 lutego 2014 roku w Zespole Szkół Elektryczno Mechanicznych odbył się w VII Memoriał Jana Borka Międzyszkolny Turniej Szachowy Sądecczyzny. Organizatorami był ZSEM oraz nowo powstałe Stowarzyszenie Sądecki Elektryk.

W szranki stanęło 54 uczniów i uczennic, którzy zasiedli przy przygotowanych stolikach w sali gimnastycznej. Duża powierzchnia pozwoliła umieścić w niej również stoliki przy których zasiedli rodzice i opiekunowie zawodników. Wśród uczestników najwięcej bo aż 22 było uczniów szkół podstawowych. Dla kilkudziesięciu uczestników był to już kolejny udział w memoriale Jana Borka. Turniej tradycyjnie prowadził sędzia międzynarodowy Pan Piotr Janik, absolwent Elektryka.

Przywitania uczestników dokonał pomysłodawca i organizator Marek Ryglewicz, który reprezentował równocześnie Stowarzyszenie Sądecki Elektryk. Następnie sędzia Pan Piotr Janik omówił regulamin obowiązujący zawodników uczestniczących w turnieju. Kilkanaście minut po 9-tej rozpoczęła się pierwsza runda, a cały turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, przy tempie gry 15 minut na każdego zawodnika.  Dla opiekunów, wychowawców i rodziców, przygotowano szachownice, aby mogli również rozegrać swoje partie ale już towarzysko. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom małe co nieco, aby mogli zaspokoić głód i pragnienie. Były kanapko-bułki, drożdżówki, ciastka, paluszki i cukierki, a do tego zimne i ciepłe napoje. Witamin dostarczyły jabłka i mandarynki. Na ekranie laptopa była wyświetlana prezentacja, przypominająca patrona memoriału, oraz zawierająca zdjęcia i wyniki z poprzednich turniejów. Ale największe poruszenie wśród zawodników wywoływał moment, kiedy na tablicy interaktywnej pojawiały się wyniki kolejnej rundy, oraz kojarzenie par w następnej. Technika gry była bardzo różna. Niektórzy ze stoickim spokojem wykonywali kolejny ruch, natomiast byli też tacy, którzy potrafili swoje partie wygrywać w jednej minucie. Rywalizacja była bardzo ostra, tym bardziej, że w szranki stanęli stali bywalcy turniejów, jak również amatorzy, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu zawodach, gdzie obowiązują szczegółowe reguły gry, a czas odmierzany zegarami szachowymi biegnie nieubłaganie. W oczy rzucała się naprawdę liczna grupa bardzo młodych zawodników z pierwszych klas szkół podstawowych.

Kiedy zakończyła się siódma runda wszystko już było wiadomo, a zwycięzca był tylko jeden. Adam Witnik, uczeń IV klasy ZSEM po raz drugi w memoriale zdobył pierwsze miejsce i zgarnął główną nagrodę, którą był w tym roku tablet.

Uroczystego wręczania nagród dokonała Pani wicedyrektor Krystyna Rembiasz oraz sędzia zawodów Pan Piotr Janik.

Kolejne miejsca w VII Memoriale Jana Borka zdobyli:

II miejsce – Michał Popiół z V LO w Nowym Sączu

III miejsce – Dawid Lelito z LO w Nowym Sączu

IV miejsce – Zygmunt Soliwoda z ZS 1 w Nowym Sączu (zam. w Krościenku)

V miejsce – Miłosz Szarota z Gimnazjum w Wielogowach

VI miejsce - Marcin Szarota z Gimnazjum w Wielogłowach

VII miejsce - Katarzyna Ruchała z I LO w Nowym Sączu

VIII miejsce - Joanna Furtak z ZS 4 w Limanowej (szkoła podstawowa)

Dodatkowo nagrody przyznano dla trzech najlepszych uczniów szkół podstawowych, dla trzech najlepszych uczennic szkół podstawowych, dla najlepszego gimnazjalisty, dla najlepszej gimnazjalistki, dla najmłodszego uczestnika zawodów oraz tradycyjnie dla najlepszego spośród uczniów ZSEM.

Za finansową i rzeczową pomoc dziękujemy naszym sponsorom, którymi byli:

 1. Miasto Nowy Sącz

 2. Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

 3. Poseł na SEJM RP Andrzej Czerwiński

 4. Firma Sport Partner

 5. Firma Fakro

 6. Biuro Turystyczne SZKOLTUR

 7. Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA

 8. Sklep Dla Plastyków – Da Vinci

 9. Firma komputerowa MARCZYK

 10. Agencja reklamowa Q-GRAF

 11. Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej

 12. Piekarnia ORACZ

 13. Piekarnia Danek

Do zobaczenia za rok na kolejnym VIII Memoriale Jana Borka

Marek Ryglewicz

 

c_220_150_16777215_00_images_P2158512.JPG

c_220_150_16777215_00_images_P2158587.JPG

c_220_150_16777215_00_images_P2158597.JPG

c_220_150_16777215_00_images_P2158605.JPG

c_220_150_16777215_00_images_P2158629.JPG

 


 

Projekt „VII Memoriał Jana Borka Międzyszkolny Turniej Szachowy Sądecczyzny” jest skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Nowego Sącza i powiatu Nowosądeckiego.

Organizowany od sześciu lat w ZSEM w Nowym Sączy turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzież i należy do największych imprez tego typu na Sądecczyźnie. W związku z powstaniem w czerwcu 2013 Stowarzyszenia Sądecki Elektryk, organizację siódmej edycji turnieju ZSEM scedował na stowarzyszenie. Ustalony termin zawodów na 15 luty 2014 (sobota, koniec ferii zimowych), da możliwość udziału w nim wszystkim chętnym młodym szachistom, bez konieczności opuszczania zajęć lekcyjnych. Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry 15 minut na partię dla każdego zawodnika. O kolejności miejsc w przypadku równej ilości punktów decydują w kolejności: średni Buchholz, pełny Buchholz, progres, ilość zwycięstw. Sędziować będzie Piotr Janik, arbiter klasy międzynarodowej FIDE. Podczas turnieju będzie działał bezpłatny punkt gastronomiczny. Patronat nad VII Memoriałem Jana Borka objął Prezydent Miasta Nowego Sącz.  Cały turniej odbędzie się w budynku ZSEM w sali gimnastycznej. Zapraszamy 15 lutego (sobota) o godzinie 8-ej. Wstępne zgłoszenia można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

memorial plakat may