Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Strona Stowarzyszenia Sądecki Elektryk. Zapraszamy przyjaciół oraz absolwentów Elektryka.

Get Adobe Flash player

Własna firma - pomysł na życie - III edycja


wf314.09.2016r.

Już po raz trzeci w naszej szkole rozpoczyna się kolejna edycja projektu "Własna firma - pomysł na życie". Jak co roku projekt adresowany jest do uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk przy finansowym wsparciu Miasta Nowy Sącz.


15.09.2016r.

Chcesz zostać menedżerem wirtualnej firmy? Zbierz 3 osobowy zespół i zgłoś się do gry. 30 uczniów będzie miało możliwość przez dwa miesiące wcielając się w zarządy wirtualnych przedsiębiorstw podejmować szereg decyzji związanych z ich wirtualnym przedsiębiorstwem, podobnych do tych, które muszą podejmować menedżerowie przedsiębiorstw działających w rzeczywistości. Gra Innowacyjne przedsiębiorstwo Produkcyjne ma strukturę turową. Jedna runda obrazuje jeden kwartał działalności przedsiębiorstwa. Trzy zespoły, które zakończą grę z najlepszymi wynikami będą nagrodzone. Celem gry jest zdobycie praktycznego doświadczenia w podejmowaniu strategicznych i taktycznych decyzji związanych z działalnością przedsiębiorstwa.
Chętni proszeni są o zgłoszenie się do p. Małgorzaty Matląg do dnia 23 września br. Liczy się kolejność zgłoszeń!


28.09.2016r.

Rozpoczęła się symulacja biznesowa gra IPP. 10 trzy-osobowych zespołów zarejestrowało swoje firmy i rozpoczęło rywalizację – na razie w wersji testowej m.in. po to aby poznać interfejs gry, zasady podejmowania decyzji i korzystania z danych w grze. Wszystkim wirtualnym menedżerom życzymy samych dobrych decyzji i wysokich zysków.


30.09.2016r.

Przypominamy menedżerom wirtualnych firm IPP o możliwości podyskutowania o zagadnieniach związanych z prowadzeniem swoich wirtualnych firm z prowadzącym grę, tj. p. Małgorzatą Matląg w szkole: poniedziałki 9:30 - 10:30 i środy 16:00-17:00 lub w formie on-line na platformie Moodle ) - czas dowolny (loginy i hasła podane zespołom)


4.10.2016r.

Podobnie jak w ubiegłym roku, również i w tej edycji projektu uczniowie klas maturalnych z naszej szkoły będą mieli możliwość odwiedzenia i poznania lokalnych firm. Wyznając zasadę „uczmy się od najlepszych” oraz mając na uwadze sukcesy sądeckich firm, nowoczesność, innowacyjność oraz wypracowaną pozycję na rynku nie tylko krajowym ale i światowym do współpracy w tym zakresie pozyskane zostały firmy: FAKRO Sp. z o.o, "WIŚNIOWSKI" Sp. z o.o. S.K.A., NEWAG S.A., Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. Możliwość zwiedzenia ww. firm będzie dla naszych maturzystów ważnym doświadczeniem i dobrą lekcją przedsiębiorczości. Będzie to szansa poznania lokalnego rynku pracy, poznania specyfiki konkretnych zawodów a także zaplanowania dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.


17.10.2016r.

Zakończyła się rozgrywka w IPP w wersji testowej, gdzie poszczególne zespoły miały możliwość poznania środowiska gry a także zasad podejmowania decyzji. Zdobyta wiedza, doświadczenie oraz porównanie wyników swojego zespołu i wyników firm konkurencyjnych zapewne będą dobrym doradcą w następnych rundach decyzyjnych. Oto zespoły, które stanęły na podium:
1 miejsce - HRM WIEMY
2 miejsce - HLX
3 miejsce - EL-ROWEROS
Nie ujawniamy szczegółowych wyników. Były mocno zróżnicowane ;) Być może niektóre firmy nie chciały w tej części rozgrywki odkrywać wszystkich swoich kart licząc na uśpienie czujności konkurencyjnych firm w rozgrywce właściwej. Wszystkim firmom życzymy dobrych decyzji oraz wysokich zysków!


20.10.2016r.

Wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi zawartymi na tej stronie (wystarczy zalogować się jako gość).


27.10.2016r.

Za nami już dwie wizyty w sądeckich firmach zorganizowanych w ramach projektu "Własna firma - pomysł na życie". Uczniowie dwu klas informatycznych 4k i 4j mieli możliwość zobaczenia jak wyglądają nowoczesne i świetnie wyposażone laboratoria multimedialne w firmie Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. Odwiedzili m.in. Studio Grafiki 2D i 3D oraz Studio Animacji i Efektów Specjalnych. W studiach tych tworzyć można projekty 2D i 3D, animacje, efekty specjalne, dokonywać montażu i obróbki filmów, a także gier komputerowych. Duże wrażenie na wszystkich wywarło Studio Motion Capture dające możliwość wykorzystania technik przechwytywania ruchu, stosowanych przez największych wytwórców filmów oraz gier komputerowych – tak powstawały m.in. Avatar, Hobbit, gra Wiedźmin, czy Tomb Rider. Warto zauważyć, że studio to jako pierwsze w Polsce, zapewnia dostęp do technologii Vicon Cara, służącej do przechwytywania mimiki twarzy. Uczniowie zobaczyli również Studio Skanowania i Druku 3D, nowoczesne Studio Dźwiękowe oraz profesjonalne Studio Telewizyjne, w którym tworzyć można projekty filmowe, reportaże, sesje zdjęciowe, dokonywać montażu i obróbki filmów, a także streaming video. Druga część wizyty w Miasteczku Multimedialnym to godzinne warsztaty z grafiki 3D. Jak uczniowie podsumowali wizytę w tej sądeckiej firmie? Miejsce godne polecenia nie tylko do odwiedzenia lecz również pracy.

Wizyta klas 4k i 4j w Brainville


7.11.2016r.

Kolejne dwie klasy maturalne – klasa 4h i 4t – były na zajęciach zorganizowanych w ramach tzw. „otwartych dni w przedsiębiorstwach”. Tym razem maturzystów zaprosiła firma FAKRO Sp. z o.o., jeden z największych producentów okien dachowych, nie tylko w Polsce ale również i na świecie.
Najpierw uczniowie wysłuchali prelekcji na temat funkcjonowania firmy, zapoznali się z historią firmy i jej kolejnymi etapami rozwoju. Później na hali ekspozycyjnej mogli obejrzeć produkty i zapoznać się z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Duże wrażenie robiło na wszystkich wykorzystanie różnego rodzaju czujników warunków atmosferycznych w produktach firmy Fakro.
W drugiej części spotkania uczniowie przeszli po kolejnych halach produkcyjnych firmy, mając w ten sposób okazję prześledzić cały proces produkcji okien dachowych, który odbywa się przy użyciu nowoczesnego parku maszynowego. Największe wrażenie na wszystkich wywarła możliwość obserwowania pracy Działu kontroli jakości, gdzie np. bada się wytrzymałość okien na skrajne warunki atmosferyczne np. temperaturę -70oC, wiatr o sile 250 km/h czy ogromną siłę zgniotu. Z ciekawością wszyscy obejrzeli pracę dużej drukarki 3D, na której drukuje się nietypowe elementy okien.
Ostatnim punktem wizyty, był wykład o tematyce ekonomicznej wygłoszony przez przedstawiciela Fundacji „Pomyśl o przyszłości”. Myślą przewodnią była obecna sytuacja gospodarcza. W podsumowaniu padło stwierdzenie, że każdy z nas może przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju w najprostszy z możliwych sposobów, czyli poprzez kupowanie rodzimych, polskich produktów.  Na koniec spotkania przedstawicielom firmy Fakro zostały wręczone podziękowania w formie słodkich upominków.

Wizyta klas 4h i 4t w Fakro Sp. z o.o.


10.11.2016r.

Dzisiaj uczniowie klasy 4g wraz z opiekunami byli z wizytą firmie NEWAG S.A. Była to już kolejna wizyta w ramach tzw. „otwartych dni w przedsiębiorstwach”. Po wysłuchaniu krótkich informacji o firmie oraz przeszkoleniu w zakresie bhp uczniowie udali się wraz z przewodnikiem na hale produkcyjne, gdzie mieli możliwość zobaczenia całego procesu wytwarzania nowoczesnych zespołów trakcyjnych oraz specyfikę pracy wydziału remontowego firmy.
Wielu uczniów nie kryło swojego zaskoczenia tak dużym rozmiarem produkcji oraz nowoczesnym zapleczem technicznym firmy.
Na koniec wizyty w podziękowaniu za tak miłe przyjęcie nas w firmie wręczyliśmy przedstawicielom firmy Newag tradycyjny słodki upominek. Niestety w związku z bezwzględnym zakazem wykonywania zdjęć na terenie firmy Newag brak jest zdjęć dokumentujących tę wizytę.


16.11.2016r.

Tym razem do firmy WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A. została zaproszona klasa 4l technikum.
Najpierw uczniowie zostali zapoznani przez pana Grzegorza Koca z historią firmy i jej kolejnymi etapami rozwoju oraz z zakresem i asortymentem produkcji. Duże wrażenie na wszystkich wywarły zdjęcia firmy z przed 25 laty, gdy to firma „Wiśniowski” rozpoczynała swoją działalność w małym blaszanym garażu oraz zdjęcia ukazujące firmę współcześnie a także informacje dotyczące planów rozwoju firmy.
Po prezentacji firmy i krótkim szkoleniu z zakresu bhp była krótka przerwa kawowa. Następnie wszyscy przeszli na hale produkcyjne. W centrum szkoleniowym firmy, uczniowie mogli zobaczyć jak firma dba o odpowiednie przeszkolenie montażystów. Wielką atrakcją okazała się kolejna część zajęć, gdy uczniowie mieli możliwość zobaczenia kolejnych etapów produkcji bram, ogrodzeń i drzwi przeciwpożarowych. Początkowo, pokonując długość ponad 500m tzw. balkonu mieli możliwość obserwowania z góry produkcji ogrodzeń posesyjnych. Później po zejściu bezpośrednio na hale produkcyjne zobaczyli linię produkcyjną panela kratowego, ocynkownię galwaniczną i ogniową oraz malarnię proszkową. Duże wrażenie zrobił sterowany komputerowo magazyn wysokiego składowania surowców. Największym zaskoczeniem były jednak w pełni zautomatyzowane linie do produkcji panela do bram segmentowych i drzwi płaszczowych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali pracę nowoczesnych maszyn do cięcia laserowego, zgrzewarek, manipulatorów. Szerokie zastosowanie automatyki robiło wrażenie. Po tej części zajęć, pełnej wrażeń i nowo zdobytej wiedzy, czekała kolejna niespodzianka. Przedstawiciele firmy zaprosili wszystkich na obiad do zakładowej stołówki. Po drodze na stołówkę kolejna atrakcja – przejście ponad 400m przeszkloną kładką, zawieszoną nad ruchliwą jezdnią, nazywaną często bramą do Nowego Sącza. Obiad okazał się zdecydowanie nie stołówkowy ale domowy i do tego zakończony deserem. Potem powrót „kładką” do sali konferencyjno-ekspozycyjnej (niektórzy nie zaprzepaścili wyjątkowej okazji do zrobienia pamiątkowego selfie). Na hali ekspozycyjnej uczniowie mogli nie tylko obejrzeć ale i wypróbować jak działają poszczególne produkty firmy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wszelkiego typu automaty wykorzystane w drzwiach i bramach produkowanych przez firmę. Na koniec wizyty gromkimi brawami i słodkim upominkiem uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie w firmie Wiśniowski. W drodze powrotnej do szkoły trwały dyskusje, z których wprost wynikało, że uczniowie są pod dużym wrażeniem tego co zobaczyli i że chętnie podjęliby pracę w tak nowoczesnej firmie.


17.11.2016r.

To już ostatnie zajęcia uczniów klas maturalnych w ramach tzw. „otwartych dni w przedsiębiorstwach”. Zajęcia odbyły się podobnie jak dzień wcześniej w firmie WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 4e i 4m (technik mechatronik) i 4i (technik informatyk). Plan zajęć był bardzo podobny jak w dniu poprzednim. Również zapoznanie z historią firmy, jej funkcjonowaniem i produktami. Szkolenie bhp, przerwa kawowa i wyjście na produkcję. Tutaj widać było ogromne zainteresowanie zwłaszcza uczniów z technikum mechatronicznego różnego typu automatami, robotami i obrabiarkami CNC. Często zadawali pytania dotyczące działania i wykorzystywania tych urządzeń w praktyce, bacznie słuchając i przyglądając się mijanym poszczególnym stanowiskom pracy. Po ponad 2-godzinnej wycieczce po halach produkcyjnych znów przejście słynną kładką nad drogą Kraków-Nowy Sącz (nazywaną częstą bramą Nowego Sącza) oraz ufundowany dla całej grupy pyszny obiad na zakładowej stołówce. Po obiedzie dalsza część zajęć w hali ekspozycyjnej. Tutaj każdy mógł dokładnie obejrzeć produkty firmy Wiśniowski. Pan Grzegorz Koc prezentował i omawiał tajniki automatyki zastosowanej w bramach roletowych, segmentowych i przemysłowych. Widać, że firma dba nie tylko o wygląd i nowoczesność swoich produktów ale również o bezpieczeństwo użytkowników. Wykorzystanie fotokomórek czy listew bezpieczeństwa robiło wrażenie. W krótkim podsumowaniu dzisiejszych zajęć w firmie, na pytanie Pana Grzegorza Koca skierowane do uczniów co zapamiętali z dzisiejszych zajęć padło sporo odpowiedzi. M.in. zacytowano kilka zdań jakie wypowiedział Pan Andrzej Wiśniowski (wprawdzie nie bezpośrednio do uczniów ale w filmie wyemitowanym na początku spotkania) „Ciężka praca i dążenie małymi kroczkami do celu to przepis na sukces” i „Nie wystarczy podążać za konkurencją, trzeba samemu wyznaczać trendy”. Na koniec wizyty spontanicznymi brawami i słodkim upominkiem uczniowie podziękowali za tak życzliwe i profesjonalne przyjęcie w firmie Wiśniowski.


20.11.2016r.

Wyniki IPPZakończyła się rozgrywka w symulacji biznesowej Innowacyjne Przedsiębiorstwo Produkcyjne. Znamy już zwycięzców – najskuteczniejszych menedżerów swoich wirtualnych firm! Gra toczyła się na bardzo wysokim poziomie. Emocje rosły z każdą rundą decyzyjną.
I miejsce - EL-ROWEROS- 537.77 pkt.
II miejsce - HRM WIEMY- 472.76 pkt.
III miejsce - WRRRY TYYY TYYY TYYY - 455.72 pkt.
IV miejsce - ARTUR I RESSZTA - 415.58 pkt.
V miejsce - HLX - 140.20 pkt.
VI miejsce - K.G.D BIKER SYSTEM - 129.40 pkt.
VII miejsce - RB - REVOLUTION BIKES- 114.26pkt.
VIII miejsce – CURSORIAM - 59.13 pkt.
WMB i BLIZZURD ENTERTAINMENT – firmy zbankrutowały!

Podsumowanie rozgrywki i wręczenie nagród w środę 23.11.2016r. o godz. 13:00 w sali 39. Szczegółowe informacje dla zespołów na platformie IPP.


23.11.2016

Dobiega końca realizacja projektu „Własna firma – pomysł na życie” – III edycja. Dzisiaj odbyło się krótkie podsumowanie projektu oraz wręczone zostały nagrody i dyplomy dla najlepszych menedżerów wirtualnych firm w rozgrywce opartej na symulacji biznesowej IPP. Nagrody otrzymali:

I miejsce - Zespół El-Roweros (Tomasz Kozłecki, Michał Neznal, Przemysław Świder z klasy 1t)
- nagroda o wartości 600 zł

II miejsce - Zespół HRM WIEMY (Kamil Horowski, Kamil Rosiek z klasy 4e, Tomasz Rosiek z klasy 2e)
- nagroda o wartości 300 zł

III miejsce - Zespół Wrrry Tyyy Tyyy Tyyy (Szczepan Zygmunt, Adam Chronowski, Łukasz Rams z klasy 2e)
- nagroda o wartości 150 zł

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy!


W mediach o naszym projekcie

MiastoNS.pl

Sądeczanin.info