SOS dla Sądecczyzny - II edycja w powiecie

Trzy zwycięskie drużyny

Relacja z panelu dyskusyjnego
11 czerwca w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste podsumowanie szóstej już edycji projektu „SOS dla Sądecczyzny” współfinansowanej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.
Celem projektu jest edukacja proekologiczna. Do udziału w nim została zaproszona młodzież szkół ponad gimnazjalnych z całej Sądecczyzny. Na spotkanie przybyła młodzież z następujących szkół:

1. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdroju
    2. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu
    3. z Powiatowego Zespołu Szkół  w Muszynie
    4. z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie
    5. w rywalizacji brała również młodzież naszej szkoły należąca do koła ekologów.

Każdą szkołę reprezentowała pięcioosobowa grupa, która w ramach projektu zobowiązana została do przygotowania aplikacji lub prezentacji multimedialnej na temat zagrożeń środowiska. Dodatkowo każda grupa miała za zadanie przygotować w formie strony www ekotrasę  po naszym regionie, przez najpiękniejsze i najciekawsze ich zdaniem przyrodniczo miejsca oraz plakat proekologiczny. Działania podejmowane przez uczniów miały uwrażliwić ich na walory przyrodnicze Sądecczyzny i wskazać na zagrożenia środowiska związane z działalnością antropogeniczną. Podczas panelu sprawdzana była również wiedza z zakresu ekologii i znajomości regionu.

Wystąpienia poszczególnych grup oceniała dwuosobowa komisja w skład której wchodziły przedstawicielki Starostwa Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie Odział Nowy Sącz.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła wystąpienie grupy z Elektryka, która otrzymała bon na kwotę 750 zł. II miejsce zdobyła grupa zZespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu i otrzymała bon na kwotę 500 zł, natomiast trzecie miejsce uczniowie zZespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, którzy otrzymali bon na kwotę 300 zł. Kolejne dwie grupy otrzymały słodycze i gadżety ufundowane przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk.

c_220_150_16777215_00_images_zdjcie_z_ubiegego_roku.jpg11 czerwca 2015 roku w świetlicy ZSEM odbędzie się panel dyskusyjny podsumowujący projekt edukacyjny SOS dla Sądecczyzny II edycja dla powiatu. W dyskusji na tematy ekologiczne w odniesieniu do naszego regionu weźmie udział młodzież z pięciu szkół Powiatu Nowosądeckiego. Zespół reprezentujący daną szkołęprzedstawi przygotowany przez siebie plakat proekologiczny w formacie A-3, aplikację lub prezentację multimedialną na temat ochrony środowiska naturalnego w odniesieniu do Sądecczyzny i pokazującą w postaci zdjęć i filmów stan obecny środowiska. oraz odpowie na pytania z zakresu ekologii i znajomości regionu. Prezentacjom grup przysłuchiwać się będzie komisja oceniająca składająca się z przedstawicieli samorządu powiatowego i miejskiego oraz inspektoratu ochrony środowiska i Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Trzy najlepsze grupy otrzymają nagrody rzeczowe (aparaty fotograficzne, tablety) o wartości 750, 500 i 300 zł, a zwycięska grupa dodatkowo otrzyma tytuł „Najlepsi ekolodzy wśród informatyków”.Na zdjęciu zwycięska grupa ze Starego Sącza.