Oddając krew - darujesz życie

WAŻNA INFORMACJA DLA KRWIODAWCÓW !!!!!

" Oddając krew- darujesz życie '' -- Ty też możesz !! 21 października - środa w świetlicy szkolnej odbędzie się akcja oddawania krwi . Przyjdź może to Twoja krew uratuje komuś życie .
Akcja będzie trwała od godz. 8 do 13 godz./zapisy od 8 -12.30 / maks krew może oddać 50 osób
„ Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA… Niech dawcy krwi którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”
( Jan Paweł II )

Kto może oddać krew :
• osoby w wieku ( 18- 65 lat), mieć ze sobą dowód osobisty
• które ważą co najmniej 50 kilogramów;
• u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych
Przed oddaniem krwi :
• Należy zjeść lekkostrawny posiłek, oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu
• Nie wolno spożywać alkoholu oraz innych substancji zmieniających nastój
• Należy ograniczyć palenie papierosów
Projekt realizowany w ramach projektu UM Nowego Sącza -Ochrona Zdrowia - ''Oddając krew - darujesz życie "

Relacja nt. odbytych w miesiącu maju i czerwcu prelekcji i wykładów

W miesiącu maju i czerwcu odbyły się prelekcje i warsztaty przeprowadzone przez Panią Pielęgniarkę Halinę Golińską i Ewę Bereś – n-l wf, dla uczniów klas II potencjalnych przyszłych krwiodawców na temat Honorowego Krwiodawstwa . Uczniowie dowiedzieli się kto i kiedy może oddać krew , jak zostać krwiodawcą, jakie korzyści niesie oddawanie krwi dla innych. Dowiedzieli się  że oddawanie krwi nie szkodzi organizmowi a może uratować inne życie .
Jednak istnieją osoby godne naśladowania. Są to m.in. honorowi krwiodawcy. Toteż patrząc na młodych ludzi, którzy po raz pierwszy oddają krew należy zapytać, czy to, co robią jest czynem moralnie pożądanym, wymagającym poświęcenia i oddania cząstki siebie dla dobra drugiego człowieka. To przecież oni są przyszłymi darczyńcami ratującymi ludzkie życie.
Sądzę, że tego najcenniejszego leku, jakim jest krew, nie zabraknie, a honorowe krwiodawstwo wśród młodzieży będzie przesłanką dobrego wychowania, mającego na celu wywołanie zamierzonych zmian w rozwoju osobowości ucznia. Zmiany te powinny wiązać się z poznaniem rzeczywistości i umiejętnością oddziaływania na kształtowanie właściwego stosunku człowieka do świata i ludzi, przekonań, postaw, wartości i celu życia.

Spotkali się też z panem Kazimierzem Wróblem przewodniczącym Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Sączu.  W spotkaniach uczestniczyło 7 klas II

Na portalu naszemiasto Nowy sącz ukazał się artykuł o działanich jakie podejmują nauczycielki WF w Elektryku, aby zachęcić młodzież do aktywności fizycznej. Zapraszamy do lektury

W ramach projektu '' Oddając krew - darujesz życie '', organizatorzy ogłaszają konkurs

plastyczny pod hasłem '' Krew to życie, krew to siła ''

oraz konkurs na prezentacje multimedialną - " Honorowe krwiodawstwo w oczach młodego grafika ''

Konkursy mają na celu propagowanie idei honorowego oddawania krwi - bezinteresownej pomocy innym .

Liczymy na Wasze liczne kreatywne pomysły

Czekają atrakcyjne nagrody. Prace plastyczne i prezentacje należy składać u p.Ewy Bereś lub p. Laury Wontorczyk

do dnia 30 września

Projekt w obszarze ochrona zdrowia przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Sącza. Propagowanie honorowego krwiodawstwa wsród młodzieży oraz poszerzenie wiedzy o krwiodawstwie - " Oddając krew - darujesz życie ''. Projekt realizowany będzie od 1 kwietnia do 30 listopada 2015.

Głównym celem działań w projekcie będzie uwrażliwienie młodzieży na potrzeby ludzi chorych, potrzebujących i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa:
♥ Wykształcenie i utrwalenie wśród młodzieży postawy odpowiedzialności za zdrowie
swoje i innych.
♥ Wykształcenie postawy wrażliwości na los innych.
♥ Wykształcenie postawy aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowiska
lokalnego.
♥ Rozwijanie odpowiedzialności ucznia za działania podejmowane w najbliższym
otoczeniu.
♥ Wykształcenie przekonania o konieczności utrzymania prawidłowych parametrów
krwi.
♥ Wykształcenie przekonania, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne
dla zdrowia.
♥ Propagowanie honorowego krwiodawstwa – akcja krwiodawstwa w szkole (przeprowadzona przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu)
♥ Propagowanie zdrowego stylu życia
♥ zawody sportowe
♥ konkurs na plakat i prezentacje multimedialną jako promocję idei krwiodawstwa
♥ wycieczka dla najlepszych krwiodawców uczniów szkoły

„Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA… Niech dawcy krwi którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”
( Jan Paweł II )

W dzisiejszych czasach wiele osób stwierdza, że mamy złą młodzież - trudną, niewychowaną, bez ideałów, przysparzającą wielu kłopotów. Czy tak jest naprawdę? Prawdą jest to, że w otaczającej rzeczywistości, w dobie konformistycznego i konsumpcyjnego stylu życia brak jest wzorców moralnych - takich, do których można odwołać się we współczesnym wychowaniu.