SOS dla Sądecczyzny - VI edycja

EKOPLATFORMA

Nazwa obszaru współpracy: Ekologia i ochrona zwierząt
Nazwa zadania katalogowego: Edukacja ekologiczna oraz kształtowanie postaw przyjaznych środowisku z zakresu właściwej gospodarki odpadami komunalnymi.

Projekt SOS dla Sądecczyzny VI edycja jest realizowany w ramach zadań zleconych i dofinansowanych przez Miasto Nowy Sącz w okresie od 2 marca 2015 do 15 maja 2015

Celem projektu jest edukacja proekologiczna. Do udziału w nim zostanie zaproszona młodzież pierwszych klas Zespołu Szkół Elektryczno- Mechanicznych w Nowym Sączu. Działania podejmowane przez uczniów mają uwrażliwić ich na walory przyrodnicze Sądecczyzny i wskazać na zagrożenia środowiska związane z działalnością antropogeniczną. Projekt włącza młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i zachęca do podejmowania inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego, kształtując pożądane postawy obywatelskie.
Do udziału w projekcie zostaną zaproszeni uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, którzy zostaną zapoznani z regulaminem udziału w projekcie. Zgodnie z nim z każdej klasy pierwszej technikum zostanie wybrana pięcioosobowa grupa uczniów. Każda grupa w ramach projektu będzie zobowiązana do przygotowania aplikacji lub prezentacji multimedialnej na temat ochrony środowiska naturalnego w odniesieniu do Sądecczyzny i pokazujących w postaci zdjęć i filmów stan obecny środowiska ( priorytetowe zagadnienia to problem odpadów, segregacji, dzikich wysypisk oraz problem niskiej emisji- zagrożeń dla środowiska oraz zdrowia ludzi).
Dodatkowo każda grupa ma za zadanie przygotować w formie strony www ekotrasę po naszym regionie, przez najpiękniejsze i najciekawsze ich zdaniem przyrodniczo miejsca. Ekotrasa ma być opracowana dla turystyki pieszej lub rowerowej. Zadania będą oceniane przez szkolną komisję konkursową, która wyłoni trzy najlepsze grupy, otrzymają one nagrody finansowe w wysokości 1000, 750, 500 zł, a zwycięska grupa dodatkowo otrzyma tytuł „Najlepsi ekolodzy wśród informatyków”. ”. Pozostałe grupy uczestniczące w panelu otrzymają dyplomy uczestnictwa.
Wśród uczniów klas pierwszych zostanie ogłoszony konkurs na plakat o charakterze proekologicznym w dwóch kategoriach: 1.Czyste środowisko – zdrowy człowiek – jak zapobiegać lub walczyć z zagrożeniami środowiska; 2. Problem psich odchodów zagrożeniem dla Twojego zdrowia i miasta. Najlepsze plakaty zostaną nagrodzone.
Uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach na temat zagrożeń środowiska Sądecczyzny, sposobów i możliwości zapobiegania im lub ich minimalizacji (priorytetowe zagadnienia to problem odpadów, segregacji, dzikich wysypisk oraz problem niskiej emisji- zagrożeń dla środowiska oraz zdrowia ludzi) oraz osobliwości przyrodniczych naszego regionu. Warsztaty zakończone zostaną testem konkursowym, który sprawdzi wiedzę zdobytą podczas zajęć. Zwycięzca z największą ilością punktów zostanie nagrodzony. Zajęcia prowadzone będą przez nauczyciela biologii w ZSEM.
W drugiej połowie kwietnia 2015 wszystkie grupy spotykają się na uroczystym podsumowaniu projektu podczas którego przedstawiają przygotowane przez siebie materiały, zostaną zaprezentowane plakaty.