Masz pytanie? Napisz! stowarzyszenie@zsem.edu.pl

Opowiem Wam o Łemkach

17.06.2018

Warsztaty w Sądeckim Parku Etnograficznym

W dniu 14.06.2018 odbyły się warsztaty robienia pisanek w technice batiku. Uczestniczyła w nich klasa Ij z wychowawczynią p. Małgorzatą Matląg. Warsztaty prowadziła Pani Maria Teresa Maszczak, historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Saczu. Zajęcia prowadzone były w sektorze łemkowskim na plebani. Najpierw odbyło się ogólne omówienie historii i tradycji łemkowskich na Sądecczyźnie, a następnie młodzież przystąpiła do wykonywania własnych pisanek. Najpierw żmudne nanoszenie roztopionego wosku na jajko, aby powstał oryginalny wzór, a następnie kąpiele w kolejnych kolorach farb do jajek. W ostatnim etapie wosk był usuwany z powierzchni pisanki i można już było oglądać końcowy efekt. Po warsztatach, które odbywały się w dwóch grupach ( druga grupa zwiedzała w czasie warsztatów pierwszej zabytki architektury łemkowskiej) cała klasa udała się na degustacje potraw łemkowskich. Kolejne podawane dani wszystkim bardzo smakowały, a największym powodzeniem cieszyły się adzymki ze smalcem. Po zakończonej degustacji potraw odbył się konkurs na najładniejszą pisankę. A oto wyniki:

I miejsce Magdalena Sekuła

II miejsce Bartłomiej Liber

III miejsce Ewa Śmigowska

Zdjęcia z warsztatów są dostępne w galerii.

13.06.2018

Opowiem wam o Łemkach 

Opowiem Wam o Łemkach to nowy projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Początkowo miał znacznie szerszy zakres rzeczowy, ale z uwagi na przyznanie mniejszych środków ograniczyliśmy go do warsztatów oraz wykonania plansz.

Warsztaty odbędą się 14 czerwca 2018 roku w Sądeckim Parku Etnograficznym. Przez cały dzień pobytu uczniowie ZSEM, klasy I j o profilu informatycznym, będą zwiedzać sektor łemkowski oraz nabędą umiejętność robienia pisanek łemkowskich techniką batiku. Najlepsze pisanki zostaną nagrodzone. Warsztaty będzie prowadziła Pani historyk sztuki z SPE Maria Teresa Maszczak. Na zakończenie pobytu młodzież będzie uczestniczyć w degustacji regionalnych potraw z kuchni łemkowskiej.