Masz pytanie? Napisz! stowarzyszenie@zsem.edu.pl

Pszczoły zagościły w Elektryku – edycja II

04.12.2019

Dzisiaj w świetlicy szkolnej spotkali się wszyscy uczestnicy projektu na podsumowaniu oraz ogłoszeniu wyników prac konkursowych w trzech kategoriach: plakat, strona oraz aplikacja. W komisji konkursowej zasiedli
przedstawiciele Karpackiego Związku Pszczelarzy pp. Stanisław Kowalczyk – Prezes KZP, Narcyz Kędziora – instruktor w KZP, Zbigniew Gawryś – Prezes Koła Pszczelarzy w Nowym Sączu oraz Adam Szołdra z KZP. W śród gości obecni było p. Ewa dziedzic, wicedyrektor szkoły, dyrektor wydziału środowiska Grzegorz Tabasz oraz przedstawicielka firmy Wiśniowski p. Urszula Kądziołka. Prowadzenie spotkania oraz organizacją całej imprezy zajęły się klasy I oraz II g pod kierunkiem p. Anny Chronowskiej. Po prezentacji wszystkich prac komisja konkursowa wydała werdekt:

w kat. plakat:

I miejsce – Pani Maria Sołtys z Centrum Sądeckiego Seniora

II miejsce – Alina Smoleń z klasy I i

wyróżnienie dla trzech Pań z Centrum Sądeckiego Seniora

w kat. strona

I miejsce ex aeque Dawid Kruk i Kacper Lelito z klasy II i

wyróżnienie Stanisław Dobosz z klasy I e P

w kat. aplikacja

I miejsce Krzysztof Borek z II g oraz Piotr Sokołowskie z IV i

II miejsce Szymon Tomaszewski z klasy II g

W trakcie spotkania można było degustować miód z naszej pasieki18.11.2019

Dzisiaj blisko 40-osobowa grupa beneficjentów (uczniowie i seniorzy) projektu spotkała się po raz ostatni na warsztatach prowadzonych przez specjalistę z Karpackiego Związku Pszczelarzy Pana Narcyza Kędziorę. Tym razem warsztaty odbyły się w świetlicy MAM (Miejsce Aktywności Mieszkańców) przy ulicy Żółkiewskiego 23. Blisko 2-godzinny wykład dotyczył pożytków pszczelich i ich ogromnych, często niedocenianych, możliwości leczniczych, zagrożeń i chorób pszczelich. Do młodych pszczelarzy Pan Kędziora skierował szereg sugestii i pomysłów, które czekają na rozwiązanie techniczne i realizację. Przykładowo pomysł zdalnego obserwowania tego co dzieje się w pasiece, wyszukiwania matek, czy pozyskiwania jadu pszczelego.

Następnie uczestnicy warsztatów udali się do pasieki prowadzonej przez stowarzyszenie na terenie sądeckiego Elektryka przy ulicy Limanowskiego 4. Panie i Panowie z Centrum Sądeckiego Seniora z uwagą i zaciekawieniem oglądali pasiekę oraz mieli możliwość zapoznania się z budową ula typu wielkopolskiego. Tym razem ich przewodnikami byli opiekun pasieki Piotr Dragan i koordynator projektu Marek Ryglewicz. Zdjęcie poniżej zostało wykonane w czerwcu podczas podsumowania I edycji projektu Pszczoły zagościły w Elektryku.

4.11.2019


W dniu dzisiejszym 23 – osobowa grupa z Centrum Sądeckiego Seniora oraz 23 -osobowa grupa młodzieży z sądeckiego Elektryka wyruszyły wspólnie autokarem na wycieczkę szkoleniową do Sądeckiego Bartnika w Stróżach. Tak, to kolejny element realizowanego przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk projektu współfinansowanego przez Miasto Nowy Sącz. Idealna pogoda na zwiedzanie, a Pani Przewodnik okazała się fantastycznym źródłem informacji nt. historii pszczelarstwa, biologii pszczół, oraz produktów pszczelich i ich właściwości leczniczych. A na koniec cała grupa została ugoszczona w restauracji bardzo dobrym bigosem. 4.10.2019

Ważny komunikat:

Pierwsze warsztaty odbędą się w dniu 14 października br o godzinie 10-tej w siedzibie Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu ul. Długosza 70. Uczestniczyć w nich będą uczniowie sądeckiego elektryka oraz seniorzy z Centrum Sądeckiego Seniora. Serdecznie zapraszamy

4.10.2019

Właśnie zakończyliśmy nabór do projektu. W tej edycji uczestnikami będą oprócz uczniów sądeckiego Elektryka, również seniorzy z Centrum Sądeckiego Seniora w ilości 30 osób.

Poniżej lista uczniów, którzy zgłosili się do projektu:

LP Nazwisko i imię Klasa Uwagi
1 Borek Krzysztof II g  
2 Gorczowski Dominik II g  
3 Orzeł Mikołaj II g  
4 Witek Michał II g  
5 Tomaszewski Szymon II g  
6 Chrobak Jarosław II g  
7 Janus Łukasz II g  
8 Kruk Dawid II i  
9 Lelito Kacper II i  
10 Przetacznik Paweł II i  
11 Piekarz Marcel II i  
12 Basiaga Oskar II i  
13 Szymbara Michał II i  
14 Jacak Szymon II i  
15 Hruby Jakub II i  
16 Ciastoń Dawid II i  
17 Celusta Gabriela I m  
18 Turek Marcin I m  
19 Warunek Karolina I m  
20 Karpiel Bartosz I i  
21 Smoleń Alina I i  
22 Gomółka Anna I i  
23 Kokosz Rafał I j  
24 Zawiślan Jakub I j  
25 Wiśniowski Kamil I j  
26 Głód Piotr I j  
27 Cabała Kamil I e  
28 Żołna Oskar I i P  
29 Kałużny Dominik I i P  
30 Osada Gabriela I i P  
31 Ciesielka Gabriela I i P  
32 Stachoń Mateusz I m P  
33 Mieszkowicz Kacper I m P  
34 Dobosz Stanisław I e P  
35 Kuś Mateusz I e P  
36 Owsianka Szymon I t P  
       
       
       
       

l>  �ﵠ 

Konkursy, w których mogą uczestniczyć osoby, które wyraziły chęć udziału w projekcie:

konkurs na plakat

konkurs na stronę lub prezentację

konkurs na aplikację

Tematem ma być promocja pszczelarstwa oraz znaczenie pszczół dla życia na Ziemi. Pula nagród we wszystkich konkursach wynosi 1000 zł, a nagrodzone zostaną dwie najlepsze prace w każdej kategorii.

================================================================

Projekt „Pszczoły zagościły w Elektryku” I edycję realizowaliśmy w miesiącach od kwietnia do czerwca br. Dzięki dużemu dofinansowaniu z Województwa Małopolskiego udało się założyć na terenie Elektryka ogrodzoną pasiekę trzema ulami, co dało możliwość przeprowadzenia kolejnych warsztatów, konkursów, prelekcji, w których uczestniczyło blisko 100 uczniów i uczennic sądeckiego Elektryka. Partnerem w realizacji projektu był Karpacki Związek Pszczelarzy. Przy ulach stanęły urządzenia do monitorowania oraz system zasilania fotowoltaicznego.

Teraz zaczynamy II edycję projektu. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Miasta Nowego Sącza i w ramach posiadanych środków znowu zapraszamy młodzież na kolejne warsztaty. Będziemy teraz mówili o przygotowaniu rodzin pszczelich do zimy, ale również chcielibyśmy więcej uwagi poświęcić pożytkom pszczelim. W tej edycji projektu do udziału zapraszamy seniorów z Centrum Sądeckiego Seniora. Zajęcia warsztatowe będą prowadzone zarówno dla grupy młodzieży jak i dla seniorów. W miesiącu listopadzie zostanie zorganizowany wyjazd szkoleniowy dla wszystkich uczestników projektu do Sądeckiego Bartnika w Stróżach.

W ramach projektu zostaną ogłoszone konkursy na plakat, aplikację oraz stronę www lub prezentację związane z promocją pszczelarstwa oraz znaczeniem pszczół dla życia na Ziemi.

Dwie najlepsze prace z każdej kategorii zostaną nagrodzone podczas podsumowania projektu, które odbędzie się w w I dekadzie grudnia.

Poniżej zdjęcia z podsumowania I edycji projektu Pszczoły zagościły w Elektryku.