Masz pytanie? Napisz! stowarzyszenie@zsem.edu.pl

Pszczoły zagościły w Elektryku

17.06.2019

Dzisiaj w świetlicy szkolnej odbyło się podsumowanie naszego projektu. Organizacji i prowadzenia podjęła się klasa I g z wychowawczynią Anną Chronowską. W ramach podsumowania odbyła się ocena prac konkursowych wystawianych w trzech kategoriach: plakat, aplikacja i strona www. Dodatkowo odbyło się uroczyste otwarcie i zapoznanie z pasieką oraz degustacja pierwszego miodu, który podbierany był z 3 ula zaledwie w piątek 14 czewca.

Za stołem jurorskim zasiedli zawodowi pszczelarze:

 1. Stanisław Kowalczyk – Karpacki Związek Pszczelarzy
 2. Zbigniew Gawryś – Koło Pszczelarzy w Nowym Sączu
 3. Adam Szołdra – Koło Pszczelarzy w Nowym Sączu
 4. Narcyz Kędziora –  Karpacki Związek Pszczelarzy

Wśród zaproszonych gości obecna była Pani Sylwia Świderska reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Pani Bożena Borkowska dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Miasta Nowego Sącza. Rolę gospodarza pełnili Pan Marek Ryglewicz i Walenty Szarek Dyrektor sądeckiego Elektryka. 

Po prezentacji wszystkich prac konkursowych, a było ich kilkanaście komisja konkursowa wydała werdykt. A oto lista nagrodzonych prac: 

w kat plakat:

I miejsce (bon na kwotę 200 zł) – Aleksandra Karkowska i Anna Tokarczyk

II miejsce (bon na kwotę 100 zł) – Krzysztof Borek

w kat aplikacja

I miejsce (bon na kwotę 350 zł) – Krzysztof Borek

II miejsce (bon na kwotę 250 zł) – Paweł Przetacznik

w kategorii strona internetowa 

I miejsce ( bon na kwotę 350 zł)  Piotr Sokołowski

II miejsce (bon na kwotę 250 zł) Dawid Kruk

Pozostali uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali słoiczek miodu z naszej pasieki.

 


Od dzisiaj każdy zainteresowany tym co słychać  w naszej pasiece może po prostu popatrzeć na nią okiem kamery. Zapraszamy na stronę

http://pszczoly.zsem.edu.pl/index.html


12.06.2019

Dzisiaj odbyły się ostatnie warsztaty przed końcem roku szkolnego.  Warsztaty to mało powiedziane, to było fantastycznie zrobione wydarzenie, przez całą klasę I g (elektronicy) i ich wychowawczynię Annę Chronowską. Były wykłady, prezentacje, konkursy, rebusy, degustacje, pokazy sprzętu. Rewelacja, a dodatkowo młodzież w dwóch sześcioosobowych grupach mogła na żywo zajrzeć do uli, zobaczyć jak żyją pszczoły, ile ich jest, nauczyć się odróżniać czerw trutowy no i zobaczyć matkę. Miodu oczywiście przy ulach nie degustowaliśmy, ale szczególnie w ulu nr 3 zauważyliśmy, że w korpusie górnym (część magazynowa) miodu coraz więcej. Zapraszamy do oglądania zdjęć.


03.06.2019

Dzisiaj po raz pierwszy grupa zainteresowanej młodzieży odbyła warsztaty bezpośrednio w naszej pasiece. Trzech uczniów klasy II i w raz z opiekunem, dokonali przeglądu w obu ulach. W trakcie przeglądu, młodzi ludzie nauczyli się rozróżniać robotnice od trutni, oglądali czerw, larw oraz pieżgę i miód (niezasklepiony). Najtrudniejsze okazało się znalezienie matki. W ulu nr 1 jest o tyle łatwiej, że matka jest znakowana (kolor czerwony znaczka oznacza że urodziła się w ubiegłym roku.Po przeglądzie stwierdziliśmy, że pszczoły w ulu nr 3 są silniejsze i dlatego postanowiliśmy zwiększyć wlot do ula poprzez usunięcie beleczki.  Na koniec postanowiliśmy wykosić trawę wokół uli, żeby pszczoły miały lepszy dostęp do uli.


20.05.2019

W dniu 17 maja br odbyły się warsztaty oraz prelekcja dla uczestników projektu „Pszczoły zagościły w Elektryku”. Prowadził je Pan Adam Szołdra, pszczelarz z ogromnym doświadczeniem, reprezentującym Karpacki związek Pszczelarzy. W trakcie odwiedził nas Prezes Karpackiego związku Pszczelarzy Pan Stanisław Kowalczyk. Prawie 1-godzinny wykład  młodzież słuchała z wielkim zaciekawieniem. Mogła również obejrzeć sprzęt i narzędzia niezbędne w każdej pasiece. Na zakończenie  zaprezentowany został  film nagrany przez RTK w pasiece Pana Szołdry.


13.05.2019

Ogłoszenie nt. pierwszych zajęć warsztatowych i prelekcji

W dniu 17.05.br (piątek) w godzinach 9:30 – 11:15 w świetlicy szkolnej odbędzie się prelekcja połączona z warsztatami dla uczestników projektu. Prelekcje oraz warsztaty poprowadzi Pan Adam Szołdra, przedstawiciel Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu.

Lista uczestników

 

LP Nazwisko i imię Klasa
1 Borek Krzysztof I g
2 Gorczowski Dominik I g
3 Orzeł Mikołaj I g
4 Witek Michał I g
5 Kruk Dawid I i
6 Lelito Kacper I i
7 Przetacznik Paweł I i
8 Bajerski Krystian I j
9 Leśnik Krzysztof I j
10 Karkowska Aleksandra I m
11 Krawczyk Michał I m
12 Kuchnia Michał I m
13 Listkiewicz Adrian I m
14 Łęczycka Aneta I m
15 Pustułka Miłosz I m
16 Sołtys Szymon I m
17 Świgut Dawid I m
18 Tokarczyk Anna I m
19 Cebula Oliwia II i
20 Gądek Mateusz II i
21 Jasica Bartek II i
22 Pajor Mikołaj II i
23 Piwowar Arkadiusz II i
24 Sekuła Maciej II i
25 Suchocka Joanna II i
26 Wojnarowski Kamil II i
27 Basta Kamil II t
28 Berdysz Przemysław II t
29 Migacz Michał II t
30 Motyka Paweł II t
31 Dutka Jakub III j
32 Olszak Patryk III j

Organizatorzy proszą wychowawców oraz nauczycieli o usprawiedliwienie nieobecności w/w na zajęciach lekcyjnych.

 Uwaga: Organizatorzy zapraszają na spotkanie również inne osoby zainteresowane pszczelarstwem.


2.05.2019

Po kilku dniach nie najlepszej pogody, wróciło słońce więc dzisiaj postanowiliśmy dokonać kolejnego przeglądu w ulach. Obie rodziny są bardzo silne, matki czerwią maksymalnie, a ostatnio włożone ramki z węzą są już całkowicie zabudowane i zaczerwione. Skoro tak, znowu dokonaliśmy przeniesienia ramek z zasklepionym czerwiem z korpusów gniazdowych do górnego korpusu, a do gniazd wstawiliśmy kolejne ramki z węzą. Po dzisiejszym dniu sytuację mamy taką, że obie rodziny zajmują po 20 ramek (10 w każdym korpusie). W ulach pojawił się już świeżutki miód. Na razie jeszcze nie zasklepiony (rzadki) ale na jednej ramce można było zauważyć, że pszczoły zaczęły go zasklepiać. Kto wie może pod koniec maja, jeżeli pogoda dopisze, ewentualnie na początku czerwca przystąpimy do podbierania miodu.


23.04.2019

Dzisiaj mimo nie najlepszej pogody dokonaliśmy poszerzenie gniazd.

W ulu nr 1 zdolnego korpusu gniazdowego zabraliśmy 3 ramki z czerwiem i umieściliśmy je w korpusie górnym, wstawiając w ich miejsce 3 ramki z węzą. Do górnego korpusu dodaliśmy dodatkowo 3 ramki odbudowane. Oczywiście oba korpusy oddzieliliśmy kratą tak aby matka czerwiła tylko na dole.

W ulu nr 3, w którym rodzina jest minimalnie silniejsza,  zdolnego korpusu gniazdowego zabraliśmy 3 ramki z czerwiem i umieściliśmy je w korpusie górnym, wstawiając w ich miejsce 3 ramki z węzą. Do górnego korpusu dodaliśmy dodatkowo 3 ramki odbudowane oraz jedną ramkę z węzą. Oczywiście oba korpusy oddzieliliśmy kratą tak aby matka czerwiła tylko na dole.

W tech chwili nasza pasieka składa się z trzech uli z czego dwa są zasiedlone rodzinami pszczelimi. Trzeci (nr 2) jest pusty i ma służyć do celów prezentacyjnych.

Kolejny przegląd zależy oczywiście od warunków pogodowych, ale zamierzamy dokonać go pod koniec tygodnia.


19.04.2019

Dzisiaj około południa, opiekun pasieki (Piotr Dragan) oraz koordynator projektu (Marek Ryglewicz) przeprowadziliśmy pierwszy przegląd w ulach. Pogoda sprzyjała, pszczoły łagodne, więc dla wygody nie korzystaliśmy z kapeluszy. Oba roje okazały się bardzo silne, ale uznaliśmy, że poszerzenie gniazd poprzez dodanie drugiego korpusu zrobimy, jeśli pogoda będzie sprzyjać, we wtorek 23.04.2019

 


15.04.2019

Dzisiaj wieczorem w naszej mini pasiece mamy już komplet, czyli trzy ule, z czego dwa zasiedlone rodzinami pszczelimi. Rodziny pszczele zakupiliśmy o zawodowego pszczelarza, poleconego przez Karpacki Związek Pszczelarzy. Po rodziny pszczele pojechaliśmy do Woli Kurowskiej. Wraz ze mną (Marek Ryglewicz), koordynatorem projektu, pojechał Pan Piotr Dragan, emerytowany nauczyciel geografii, który podjął się być opiekunem pasieki.

W ulu nr 1 umieściliśmy rodzinę założoną w roku 2018 z matką Krainką Krzyżowica urodzoną 30.07.2018. Poniżej karta ulowa

karta ulowa 1

natomiast w ulu nr 3 umieściliśmy rodzinę założoną w roku 2018 z matką Krainką Krzyżowicaurodzoną 31.07.2018. Poniżej karta ulowa:

karta ulowa 2


05.04.2019

Dzisiaj zakończyliśmy rekrutacje do projektu. Lista chętnych przerosła nasze oczekiwania. Okazuje się, że w sądeckim  Elektryku, szkole technicznej, wiele osób  chce bliżej poznać biologię pszczół, interesuje się ochroną różnorodności biologicznej oraz znaczeniem pszczół i owadów zapylających dla życia na Ziemi.

Uczestnicy projektu będą brali udział w prelekcjach, warsztatach w naszej mini pasiece oraz podejmą próbę zaprezentowania swoich prac i projektów wykonanych w ramach trzech konkursów:

– na plakat

– aplikację

– stronę www

związane z promocją pszczelarstwa oraz znaczeniem pszczół dla życia na Ziemi.

Dwie najlepsze prace z każdej kategorii zostaną nagrodzone. Całkowita pula nagród we wszystkich trzech konkursach wynosi 1500 zł

Lista uczestników projektu „Pszczoły zagościły w Elektryku”

LP Nazwisko i imię Klasa Uwagi
1 Borek Krzysztof I g  
2 Gorczowski Dominik I g  
3 Orzeł Mikołaj I g  
4 Witek Michał I g  
5 Kruk Dawid I i  
6 Lelito Kacper I i  
7 Przetacznik Paweł I i  
8 Bajerski Krystian I j  
9 Leśnik Krzysztof I j  
10 Karkowska Aleksandra I m  
11 Krawczyk Michał I m  
12 Kuchnia Michał I m  
13 Listkiewicz Adrian I m  
14 Łęczycka Aneta I m  
15 Pustułka Miłosz I m  
16 Sołtys Szymon I m  
17 Świgut Dawid I m  
18 Tokarczyk Anna I m  
19 Cebula Oliwia II i  
20 Gądek Mateusz II i  
21 Jasica Bartek II i  
22 Pajor Mikołaj II i  
23 Piwowar Arkadiusz II i  
24 Sekuła Maciej II i  
25 Suchocka Joanna II i  
26 Wojnarowski Kamil II i  
27 Basta Kamil II t  
28 Berdysz Przemysław II t  
29 Migacz Michał II t  
30 Motyka Paweł II t  
31 Dutka Jakub III j  
32 Olszak Patryk III j  

 

Pszczoły zagościły w Elektryku

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Regulamin udziału w projekcie

 1. Projekt „Pszczoły zagościły w Elektryku” ma na celu:
  1. promocję pszczelarstwa jako tradycyjną formy gospodarowania na obszarach wiejskich,
  2. przeszkolenie młodzieży szkolnej z zakresu biologii pszczół, ochrony różnorodności biologicznej oraz znaczenia pszczół i owadów zapylających dla życia na Ziemi.
 2. Beneficjentami projektu są uczniowie ZSEM w Nowym Sączu oraz pośrednio wszyscy mieszkańcy Nowego Sącza.
 3. W ramach projektu wygrodzonym fragmencie zadrzewionego terenu należącego do Zespołu Szkół Elektryczno Mechanicznych zostaną postawione trzy ule typu wielkopolskiego, z czego dwa zostaną zasiedlone rojami pszczelimi. W pasiece zostaną zainstalowane kamery pozwalające na bieżąco obserwować pracę pszczół. Obraz z kamer będzie transmitowany do szkolnej telewizji oraz udostępniany na stronie stowarzyszenia oraz portalu społecznościowym. Wszystkie urządzenia monitorujące będą zasilane systemem ogniw fotowaltaicznych dostarczonymi przez firmę SOLGRO Polska. Oprócz uli w ramach projektu przewidujemy zakupienie drobnego sprzętu pszczelarskiego.
 4. Projekt przewiduje szkolenia i warsztaty dla młodzieży ZSEM, które będą powierzone prelegentom Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu, który jest partnerem w realizacji projektu. Zajęcia będą prowadzone w udostępnionych bezpłatnie salach ZSEM oraz dodatkowo w zorganizowanej w ramach projektu mini pasiece.
 5. Na zakończenie zajęć młodzież w nich uczestnicząca będzie mogła wziąć udział w konkursach na plakat, aplikację oraz stronę www związane z promocją pszczelarstwa oraz znaczeniem pszczół dla życia na Ziemi. Dwie najlepsze prace z każdej kategorii zostaną nagrodzone. Całkowita pula nagród we wszystkich trzech konkursach wynosi 1500 zł
 6. Panel podsumowujący, z udziałem wszystkich uczestników projektu, odbędzie się w świetlicy szkolnej w I połowie czerwca. Podczas panelu komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Karpackiego Związku Pszczelarzy oceni przygotowane przez uczestników warsztatów prace konkursowe.
 7. Podczas panelu podsumowującego odbędzie się również degustacja wyrobów pszczelich, w tym miodu.
 8. Udział w projekcie można zgłaszać na adres stowarzyszenie@zsem.edu.pl lub bezpośrednio u Marka Ryglewicza, Koordynatora projektu. Termin do 5 kwietnia br.
 9. Uczniowie dodatkowo zainteresowani projektowaniem systemów fotowoltaicznych powinni zgłosić się do nauczyciela Krzysztofa Jaworskiego do dnia 26 marca br (wtorek)
 10. Uwaga: Stosownie do treści art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 101 poz. 926, z późn. zm.), informujemy, dane osobowe uczestników będą  przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk w Nowym Sączu, w celu realizacji projektu. Podanie danych jest dobrowolne, jednocześnie informujemy o prawie dostępu do swoich danych oraz do ich poprawiania. Zgłoszenie udziału w projekcie jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych oraz upublicznienie wizerunku.
 
dodano 22.03.2019

W dniu dzisiejszym  stowarzyszenie oraz dyrekcja ZSEM podpisaliśmy porozumienie z firmą SOLGRO POLSKA dotyczące wykonania systemu zasilania fotowoltaicznego, który zasilać będzie wszystkie urządzenia monitorujące naszą mini pasiekę. Porozumienie nasze przewiduje, że firma SOLGRO siłami swoich pracowników przeprowadzi dla zainteresowanej grupy młodzieży sądeckiego Elektryka 5-godzinne zajęcia nt Odnawialnych Źródeł Energii, w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Następnie młodzież pod okiem pracowników firmy wykona projekt systemu zasilającego, by w kolejnym kroku przystąpić do jego wykonania. Wszystkie materiały i urządzenia niezbędne do wykonania systemu zasilającego dostarczy firma SOLGRO. Zgodnie z ustaleniami całość prac powinna zostać wykonana jeszcze w pierwszej połowie kwietnia.
dodano 22.03.219

W najbliższą środę tj 27 marca br. rozpoczną się pracę ogrodzeniowe. Zdecydowaliśmy się na ogrodzenie panelowe firmy WIŚNIOWSKI,  a całość prac zleciliśmy firmie BGM. Prawdopodobnie do końca marca teren o wielkości 25 m kw. będzie już ogrodzony.
dodano 22.03.2019

Pszczoły zagościły w Elektryku
to projekt, który oficjalnie rozpoczniemy w kwietniu, ale już teraz trwają przygotowania. Nowe ule, wiadomo, trzeba pomalować przynajmniej dwa razy. Okazuje się, że w szkole o typowo technicznym profilu są również osoby, których interesują projekty z obszaru ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, dlatego bez problemu znalazła się czteroosobowa ekipa, uczniów klasy II, chętna do pracy. Na razie ule zostały pomalowane raz i przesychają. Nad całością prac czuwa maskotka, pluszowy miś przebrany za pszczółkę, którego do projektu dostarczyła kolejna fanka pszczół, Joasia. Dodam jeszcze, że projekt jest współfinansowany przez Województwo Małopolskie. Proszę oczekiwać niedługo kolejnych informacji.